chov2

Nemoci jezírkových ryb a kvalita jezírkové vody

20.04.2018

Každou sezónu se potýkám se stejnými či podobnými dotazy u začínajících chovatelů. Začínající chovatel si postaví zahradní jezírko podle svých představ z dostupných informací na internetu, od svých známých nebo například v zahradních centrech. Pak si zakoupí filtraci, vodní rostliny, případně prostředky pro úpravu jezírkové vody. Celý natěšený a s nedočkavostí běží k nejbližšímu chovateli zakoupit zlatou rybku. A aby toho nebylo málo, chce za každou cenu ušetřit. Proto nakupuje kde se dá a z několika různých zdrojů…

Během sezóny běžně dostávám obdobné otázky s prosbami o pomoc při řešení těchto problémů:

  • mám vysoké PH vody, zelená mi voda v jezírku
  • ryby nežerou, málo rostou
  • ryba nebo celý chov onemocněl
  • ryby mi lapají po dechu
  • mám vysoké množství amoniaku ve vodě
  • a další…

Cílenými otázkami zjišťuji, že se ze začínajícího chovatele stal samoléčitel a hydrobiolog. Nakupuje drahé přípravky na úpravu vody, skupuje různé druhy volně prodejných léčiv, vyměňuje vodu, vše různě míchá a kombinuje. Z mnohaletých zkušeností vím jak to dopadá. Celý biosystém se rozhodí, parametry jezírkové vody jsou katastrofické a naprosto nevhodné pro chov jezírkových ryb. Co poté nastává je logicky více než jasné – ryby začínají strádat. Jejich imunitní systém, který je jako u jiných živočichů, se oslabí a ryba onemocní. Pokud nedojde včas k nápravě, ryba nebo případně celý chov uhyne a ze zahradního jezírka je rybník brčálník.
Nákupy různých preparátů na úpravu vody, léčba, výměna vody, čas a energie dopídit se k zázračným informacím přijdou v konečném důsledku k neskutečným finančním nákladům bez efektu. Z vlastní zkušenosti vím, že 80% onemocnění Koi, případně jezírkových ryb pramení z kvality vody a také prostředí, které jsme schopni pro chov vytvořit.

Při pořízení jezírkových ryb Vám chovatel základní informace ohledně chovu rád poskytne. Ale není v jeho možnostech během několika minut toto téma obsahově zvládnout. Z toho důvodu nepodceňujte placené poradenství, které se dá v základu zvládnout během 2-3 hodin. Za tento čas se z Vás nestane odborník, ale budete mít dostatek informací, které se Vám v budoucnu zúročí. Stačí poslouchat a řídit se radami zkušeného chovatele. Poradenství je také možno rozdělit na několik etap, kde se látka probírá důkladněji a do podrobnějších detailů. Ušetří Vám to spousty zbytečně vynaložených finančních prostředků, které se mohou od několika tisíců vyšplhat klidně i na statisíce (např. za nevhodně sestavenou filtraci, nákupy drahých preparátů na úpravu vody, přestavba celého jezírka apod.).

Mé znalosti pramení z akvaristiky, které jsem se věnoval od mládí, dále také z literatury a praktických rad předních evropských odborníků v této profesi. Prací s úpravou jezírkové vody a s Koi kapry jsem získal tisíce hodin vlastní praxe.

Nemusíte být odborník, ale pár hodin základních informací a rad, kterými se budete řídit se určitě vyplatí. Někdy stačí opravdu poslechnout zkušenějšího a být trpělivý.

Hodně chovatelských úspěchů v letošní sezóně Vám přeje Lumír Střítecký